Strona główna
Punkt Obsługi Klienta 71/ 348 80 19/37      609 160 872    pok@spa.wroc.pl  

 

We Wrocławiu
od pokoleń...

Historia Panny Łaziebnej

Na początku XX wieku, łaźnie przy Teatralnej pełniły nie tylko funkcje higieniczne, były również popularnym miejscem spotkań, sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Obiekt odwiedzali zamożni mieszczanie i kupcy, inteligencja, ale również - choć rzadziej ze względów ekonomicznych – studenci.

W latach dwudziestych XX wieku zdolny student wrocławskiego wydziału sztuk pięknych, Joseph Hugon regularnie jeden raz w tygodniu odwiedzał łaźnię na Teatralnej. Nie kierowały nim wyłącznie względy higieniczne – zadurzył się w pewnej pannie łaziebnej. Z czasem zauroczenie zaczęło przeradzać się w miłość. Panna łaziebna odwzajemniała uczucia Josepha.
Po sześciu miesiącach romantycznej znajomości młodzieniec oświadczył się dziewczynie, zapewniając ją o poważnych zamiarach. Para zaplanowała ślub od razu po ukończeniu przez Josepha studiów. Niestety, nie żyli oni długo i szczęśliwie… Pewnego dnia zakochana panna łaziebna, śpiesząc się do pracy wpadła pod pędzący do pożaru beczkowóz straży. Tego samego dnia zmarła.

Joseph Hugon skończył studia i został rzeźbiarzem. Wiele lat później stworzył dzieło upamiętniające dawny obiekt westchnień. Wyrzeźbił postać panny łaziebnej i ofiarował ją wrocławskiej łaźni. Obecnie rzeźba jest w renowacji, łaziebna towarzyszy nam jednak w logotypie Wrocławskiego Centrum SPA.

Zainspiruj się Instagram
Google Maps
Wrocławskie Centrum Spa
ul. Teatralna 10-12
50-055 Wrocław
Facebook Bądź na bieżąco